Místo toho se jedná o kombinaci genů nezávislých na pohlaví
Od počátku úsvitu zmátl lidstvo fenomén vypadávání vlasů. Během tisíců let pokusů o trvalé zvrácení problému se pátrání po nalezení léku téměř chýlí ke konci. Mnoho aspektů molekulárního mechanismu androgenní alopecie bylo konečně odhaleno. Konkrétní sledy událostí jsou však stále záhadou a tvoří překážku trvalému řešení. Níže probereme molekulární mechanismus androgenní alopecie a současná řešení tohoto problému.
Molekulární mechanismus androgenní alopecie:
Obsah
Molekulární mechanismus androgenní alopecie:Jak se dědí vypadávání vlasů:Trvalé řešení vypadávání vlasů:Alternativní léčba k transplantaci vlasů Souhrn:Kontakt:
Podle studie provedené NCBI se v buňce odehrávají různé události, které nakonec vedou k předčasné dormanci folikulárních jednotek. Tento stav se často zjednodušuje na záležitost citlivosti na androgeny a rezistence na androgeny, které se liší mezi folikulárními jednotkami, které jsou geneticky predisponovány. Různé vlastnosti androgenní citlivosti jsou tím, co vytváří notoricky známý odlišný vzorec vypadávání vlasů u androgenní alopecie.
Bylo zjištěno, že plešatějící pokožka hlavy má tendenci mít vyšší počet DHT receptorů než plešatějící pokožka hlavy. Kromě toho zvýšení miniaturizace aktivity enzymu 5-alfa-reduktázy v oblastech vypadávání vlasů. 5-alfa-reduktáza je enzym, který katalyzuje přeměnu testosteronu na DHT (silnější verze hormonu testosteronu). Vazba DHT na androgenní receptory nalezené ve folikulárních jednotkách spouští dráhu přenosu signálu, která nakonec stimuluje geny odpovědné za jejich uzavření. Přesný mechanismus toho, jak jsou jednotlivé folikulární jednotky odolné vůči androgenům na základě jejich umístění na těle, není dosud znám.
Jak se dědí vypadávání vlasů:
Po celá desetiletí jsme se kolektivně rozhodli obviňovat matky z plešatosti, ale šlo pouze o nedorozumění. Realita dědičného vypadávání vlasů je komplikovanější, než aby byla určena přítomností nebo nepřítomností jediného genu. S tím, co bylo řečeno, je na tom prohlášení něco pravdy. Gen zodpovědný za receptory DHT je vázaný na X, což znamená, že informace týkající se receptorů DHT jsou zděděny od matky. Vypadávání vlasů však není zcela závislé na tomto jediném genu, ale na souboru faktorů, které spolupůsobí tak, aby vedly k plešatosti. Je zapojena všestranná řada genů nezávislých na pohlaví, které by společně mohly spustit miniaturizaci folikulárních jednotek.
Trvalé řešení vypadávání vlasů:
Transplantace vlasů je v současnosti jediným trvalým řešením vypadávání vlasů u androgenní alopecie. Aby transplantace vlasů úspěšně zvrátila vypadávání vlasů, pacient musí mít oblast stabilního růstu vlasů. Androgenní alopecie spolu s traumatickou alopecií, mechanickou alopecií a trakční alopecií splňují požadavky.
Procedura pracuje na různých kvalitách androgenní citlivosti mezi folikulárními jednotkami k obrácenému plešatění. Transplantace vlasů extrahují folikulární jednotky z oblastí růstu vlasů a přemístí je do oblastí vypadávání vlasů. Vlastnosti odebraných folikulárních jednotek jsou predisponované, což zabraňuje jejich ztrátě v procesu. Jinými slovy, pokud jsou specifické folikulární jednotky odolné vůči androgenům a byly přemístěny do oblastí vypadávání vlasů; vlastnosti štěpů se nezmění pouhým přemístěním. V důsledku toho se štěpy přizpůsobí nové poloze a budou pokračovat v růstu vlasů v oblasti.
Transplantace vlasů může být provedena dvěma metodami, FUE a FUT. Zbývající metody jsou variantami FUE.
FUT (extrakce folikulární jednotky)
Extrakce folikulární jednotky je první metoda transplantace vlasů vytvořená. Technika využívá invazivní postup, kdy se folikulární jednotky odebírají excizí z oblasti pokožky hlavy a později disekcí proužku. Rána vzniklá v důsledku extrakce štěpu vyžaduje šití zanechání lineární jizvy na temeni hlavy a možnost trvalého poškození nervů v dané oblasti.
Extrahované štěpy se poté uchovávají v roztoku hypotermosol, dokud není provedeno otevření kanálu v místě příjemce, což znamená začátek fáze implantace.
FUE (extrakce folikulární jednotky)
Extrakce folikulárních jednotek je to, co způsobilo revoluci v oblasti transplantace vlasů. Tato technika se ve fázi extrakce na rozdíl od FUT řídí bezvadným přístupem. K izolaci jednotlivých štěpů a jejich pozdější extrakci se používá mikroděrovač a zanechávají za sebou nepatrné jizvy, které nelze vidět pouhým okem. Zbývající kroky jsou replikou techniky FUT.
DHI Choi FUE
Přímá implantace vlasů (DHI) Choi je technika, která sleduje stejný mechanismus jako běžná FUE až do uchování štěpů. Jakmile jsou štěpy extrahovány mikroděrovačem a kleštěmi a konzervovány v hypotermosolovém roztoku, DHI Choi nejprve vloží štěpy do jehly podobné peru, která současně otevře kanály na místě příjemce a implantuje štěpy.
Safír FUE
Sapphire FUE se od tradičních FUE liší materiálem použitého zařízení. Čepele použité v otvoru kanálu v safírovém FUE jsou vyrobeny ze safíru. Vzhledem k vlastnostem kamene jsou čepele průhledné a s ostřejším hrotem, který chirurgům pomáhá být přesný při vytváření incizí.
Ne každý případ androgenní alopecie lze zvrátit transplantací vlasů. Vzhledem k tomu, že úspěch operace zcela závisí na stabilních oblastech růstu vlasů pro extrakci folikulárních jednotek a jejich přemístění na plešatící pokožku hlavy, pacienti potřebují mít dostatečnou zásobu dárcovských štěpů. Není na pacientech, aby určovali, zda jejich dárcovské oblasti mohou pokrýt oblasti vypadávání vlasů. Místo toho centra pro transplantaci vlasů, jako je Vera Clinic, nabízejí virtuální konzultaci zdarma. Během online konzultace si lékařský specialista vyžádá snímky vaší pokožky hlavy z různých úhlů, aby mohl posoudit váš případ.
Alternativní léčba k transplantaci vlasů
V případě, že pacient o transplantaci vlasů nemá zájem nebo není vhodným kandidátem pro operaci, může ztrátu vlasů zvrátit řada nechirurgických řešení.
PRP terapie
Terapie PRP (platelet-rich plasma) funguje na extrakci růstových faktorů z pacientovy krve a jejich injekčním podání do pokožky hlavy. Růstové faktory jsou proteiny, které působí jako extracelulární signalizace ke spouštění kaskády událostí v buňce, které vedou k proliferaci.
Vzhledem k tomu, že PRP využívá vlastní buňky pacienta, nehrozí žádné riziko vedlejších účinků. Pokud jde o léčebný plán, PRP se užívá jednou za měsíc a pacient může potřebovat jedno až osm sezení za rok v závislosti na stupni vypadávání vlasů. U pacientů s oblastmi s vysokou ztrátou vlasů nemusí být léčba PRP účinná.
Minoxidil
Minoxidil je roztok aplikovaný na vlasovou pokožku, který neznámým mechanismem obnovuje vypadávání vlasů. Aby sprej účinně fungoval, musí jej pacienti používat dvakrát denně. Vypadávání vlasů se znovu objeví, jakmile léky přestanou. Mezi vedlejší účinky minoxidilu patří zvýšený růst ochlupení na těle.
finasterid
Finasterid je pilulka, kterou pacienti musí denně užívat, aby zvrátili vypadávání vlasů inhibicí enzymatické aktivity 5-alfa-reduktázy odpovědné za přeměnu testosteronu na silnější verzi DHT. Pokud pacient přestane používat Finasterid, předpokládá se ztráta vlasů.
Některé z jeho běžných vedlejších účinků zahrnují přibírání na váze, prsa a deprese. Ženy, které se snaží otěhotnět, by neměly užívat Finasterid, protože může poškodit plod.
Celkem:
Vypadávání vlasů je fenomén, který emocionálně děsí ty, kteří jí trpí. Po celá léta jsme se postupně přibližovali k trvalému vyléčení. Čím více tomuto stavu rozumíme, tím snazší je s ním bojovat. Doposud si uvědomujeme, že folikulární jednotky mohou být buď androgen-senzitivní nebo androgen-rezistentní. Androgenní rezistence a citlivost jsou geneticky predisponovány. Na rozdíl od všeobecného přesvědčení však matky za ztrátu vlasů zcela nenesou vinu. Místo toho se jedná o kombinaci genů nezávislých na pohlaví
Polarizační rozdíly v citlivosti na androgeny jsou tím, co vytváří notoricky známý vzor vypadávání vlasů u androgenní alopecie. Navíc oblasti vypadávání vlasů mívají vyšší počet DHT receptorů a zvýšenou aktivitu enzymu 5-alfa-reduktázy. Záhadou však zůstává, jak má DHT protichůdné účinky na folikulární jednotky na základě jejich umístění na těle. Zatímco obraz je téměř kompletní, zbývající mezery brání hledání trvalého léku.
V budoucnu může přijít nechirurgická léčba, ale prozatím jsou transplantace vlasů jediným trvalým řešením androgenní alopecie – postup funguje na základě různých charakteristik androgenní citlivosti mezi folikulárními jednotkami. Štěpy jsou extrahovány z oblastí stabilního růstu a přemístěny do oblastí vypadávání vlasů. Přemístění folikulárních jednotek neovlivňuje jejich vlastnosti a štěpy nadále iniciují růst vlasů v dané oblasti.
Alternativní léčby, jako je minoxidil a finasterid, nejsou trvalé a vyžadují každodenní používání, aby si zachovaly své účinky. PRP terapie je na druhé straně rozdělena do měsíčních sezení a pacienti mohou potřebovat jedno až osm sezení.
Kontakt :
Chcete-li se dozvědět více o vypadávání vlasů, transplantacích vlasů a nechirurgických řešeních vypadávání vlasů, zarezervujte si zde schůzku na online konzultaci.
Plicní edém je typ plicní poruchy, která se vyvíjí v důsledku nahromadění tekutiny v plicích, což způsobuje potíže s normálním dýcháním spolu s dalšími příznaky. Po zjištění skutečných příčin plicního edému se však může zmírnit, pokud je včas poskytnuta nezbytná lékařská péče a péče.
Vaše plíce obsahují několik vzduchových vaků, které se během dýchání naplní kyslíkem a uvolňují oxid uhličitý. Avšak v případech plicního edému místo plnění kyslíkem ze vzduchu tyto váčky zůstávají naplněny tekutinou, která brání normální funkci vdechování a vydechování vzduchu.
V důsledku tohoto plicního problému nedostává váš krevní oběh potřebné množství kyslíku, které je potřeba k tomu, aby různé orgány v těle fungovaly a správně fungovaly. To způsobuje rozvoj různých příznaků spolu s dušností, jako je bolest na hrudi, bronchospasmus, tachypnoe, tachykardie, cyanóza, hemoptýza atd.
Plicní edém může být akutní nebo chronický. Když je akutní, rozvíjí se s náhlými příznaky extrémní úrovně dušnosti, což je lékařská pohotovost a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.
Chronický plicní edém je stav, jehož příznaky se vyvíjejí po velmi dlouhou dobu nebo ve velmi pomalém pohybu a intenzitě. Léčba zdravotního stavu plicního edému závisí na příčinách či důvodech, které jsou u kořene tohoto zdravotního problému.
Ve většině případů plicního edému je jako primární viník odpovědný za růst a rozvoj tohoto zdravotního stavu detekováno městnavé srdeční selhání. V případech takto špatného srdečního stavu srdce nedokáže normálně pumpovat krev v těle, což vede k hromadění tekutiny ve vzduchových vacích v plicích.
Kromě městnavého srdečního selhání jsou další důvody nebo stavy, které jsou zodpovědné za růst plicního edému, určitá traumata v hrudní stěně, zápal plic, vedlejší účinek některých léků nebo v důsledku užívání některých léků, výlet do vysokých nadmořských výšek atd.
Vzhledem k tomu, že tento zdravotní problém primárně ovlivňuje normální dechový vzorec jeho oběti, jeho léčba spočívá ve zlepšení dechového vzoru spolu s řešením dalších základních důvodů, které jsou zodpovědné za jeho růst a závažnost.
V případě akutního plicního edému po hospitalizaci je pacientovi podáván další kyslík, aby byl stav pacienta pod kontrolou. Poté jsou poskytnuty nezbytné léky a další služby k vyléčení všech základních příčin.
Příznaky
Obsah
PříznakyPříčinyDiagnózaLéčbaPrevence
Příznaky plicního edému závisí na jeho základní příčině, která způsobuje rozvoj tohoto zdravotního stavu. V závislosti na různých příčinách tohoto zdravotního problému jsou jeho příznaky nebo symptomy uvedeny níže.
Příznaky akutního nebo náhlého plicního edému
Extrémní potíže s dýcháním, které se zhoršují pohyby těla nebo při ležení v posteli.Pocit, že se utopíte, což je nejhorší, když si lehnete.Neklid, úzkost a pocit dušení.Rychlý a nepravidelný srdeční tep nebo bušení srdce.Lapání nebo sípání po dechu.Kašel s napěněným sputem, který vypadá jako krev.Studená a vlhká pokožka.Rty namodralého odstínu
Příznaky chronického nebo dlouhodobého plicního edému
Dýchací dušnost je problém více než normální stav zejména při fyzických aktivitách.Nepohodlí při těžké práci.Potíže s dýcháním vleže.Noční probouzení s kašlem nebo pocitem dušnosti, který se zmírňuje při sezení.Otok ve spodním okraji.Únava bez určitého důvodu.Neobvyklé přibírání na váze.
Plicní edém ve vysoké nadmořské výšce nebo příznaky HAPE
Zdravotní stav HAPE se vyvíjí při cestování do vysokohorských oblastí nebo při cvičení na takových místech. Jeho příznaky nebo příznaky jsou velmi podobné akutnímu plicnímu edému. Mezi celkové příznaky HAPE patří následující:
Dechová dušnost po námaze nebo cestování, která přetrvává a rozvíjí se i v době odpočinku.Dýchání při fyzické aktivitě, které se časem zhoršuje.Potíže s chůzí do kopce, které se po určité době změní na potíže s chůzí i po rovném povrchu.Kašel s napěněným sputem, který vypadá jako krev.Rychlý a nepravidelný srdeční tep nebo bušení srdce.Bolest hlavy, která je považována za primární příznak HAPE.Bolest na hrudi nebo nepohodlí.
Příčiny
Vaše plíce mají několik elastických a malých vzduchových vaků, které jsou také známé jako alveoly. Během procesu dýchání se tyto vzduchové vaky naplní kyslíkem a uvolňuje se oxid uhličitý, což je normální stav.
V určitých případech se však tyto vzduchové vaky nebo alveoly naplní tekutinou místo vzduchu, což brání vstřebávání kyslíku v krevním řečišti. Za touto akumulací tekutin je mnoho důvodů, ale ve většině případů souvisí s určitým srdečním problémem známým také jako kardiogenní plicní edém.
To se děje kvůli úzkému vztahu nebo vzájemnému propojení mezi plícemi a srdcem, které spouští akumulaci tekutiny v plicích, pokud existuje nějaký problém s normálním fungováním nebo pumpováním srdce.
Kvůli akumulaci tekutin krevní řečiště nedostává dostatečné množství kyslíku a k uvolňování plynného oxidu uhličitého nedochází normálně. K srdečnímu nebo kardiogennímu plicnímu edému dochází za následujících srdečních stavů:
Městnavé srdeční selhání, které vzniká většinou v důsledku slabších srdečních svalů nebo arytmie, která ovlivňuje normální srdeční frekvenci.Extrémní tlak v cévách plic způsobený špatnou funkcí srdce.